همه چیز درباره تزریق چربی

تزریق چربی چیست

درباره تزریق چربی چه می دانید؟ برخورداری از چهره‌ای زیبا و جوان و اندامی متناسب یکی از دغدغه‌های دنیای امروز است و برای داشتن اعتماد به نفس در زمینه‌های مختلف زندگی ضروری است. بسیاری از افراد از کمبود اعتماد به نفس به علت‌عدم رضایت از چهره و ظاهر خود رنج می‌برند. اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزارهای مختلف شما می‌توانید چهره و اندام خود را متناسب با میل خود تغییر دهید. در دنیای امروز پیر شدن یک امر انتخابی است یعنی شما می‌توانید تصمیم بگیرید که پیر شوید یا جوان باقی بمانید. بنابراین جذابیت و زیبایی در چهل سالگی کاملاً عادی و مورد انتظار است چون شرایط کاملاً تغییر کرده است و مانند دهه‌های گذشته نیست که زیبایی زنان از دهه سی زندگی رو به افول برود و تا چهل سالگی چیزی از آن باقی نماند.

اما اگر می‌خواهید زیبایی خود را در چهل سالگی و پس از آن هم داشته باشید نمی‌توانید نسبت به وضعیت پوست و بدن و سلامت خود بی‌تفاوت باشید. راه‌هایی وجود دارد که کمک می‌کنند فرآیند طبیعی پیری به تأخیر بیافتد. با افزایش سن و در برخی موارد به علت ارث، پوست صورت به ویژه در ناحیه اطراف چشم و خطوط خنده، چین و چروک شده و زیبایی فرد را کاهش می‌دهد. اما روش‌هایی که در ادامه بررسی خواهند شد منجر به رفع مشکلات پوستی و جوان‌سازی پوست می‌شوند البته اگر توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شوند.

تزریق چربی:

در بین روش‌های تزریقی، این تزریق به صورت شایع جهت کاهش چین و چروک‌ها، شادابی، کاهش میزان لاغری و برجسته کردن گونه استفاده می‌شود. یکی از مزایای این روش برداشتن چربی از بافت‌های بدن خود فرد است و بدن هیچ گونه واکنش تدافعی یا آلرژیک در مقابل تزریق کردن چربی نشان نمی‌دهد. در نتیجه عوارض احتمالی آن کاهش می‌یابد. تزریق کردن چربی به علت وجود منبع چربی در بدن خود فرد، بسیار ارزان‌تر و به صرفه‌تر از تزریق فیلرها است.

این عمل قابل تکرار و کم عارضه است. اگر چربی با روش صحیح برداشته شود و پس از آن به درستی سانتریفیوژ شود، ۹۰ درصد از سلول‌های چربی زنده می‌مانند و فعالیت طبیعی خود را حفظ می‌کنند. دوام چربی از اکثر فیلرهای قابل جذب (اسید هیالورونیک) بیشتر و اغلب دائمی است. منبع چربی در اکثر افراد باعث می‌شود که دستیابی به آن آسان‌تر باشد. همچنین به سهولت با سایر روش‌های جراحی قابل انجام است. در این روش چربی از ناحیه نشیمنگاه، پهلو، شکم یا سایر نواحی بدن گرفته و به محل مورد نیاز تزریق می‌شود که شایع‌ترین محل صورت است.

قبل از تزریق چربی صورت
مراحل برداشت چربی

مراحل برداشت چربی به این صورت است که ابتدا موضع برداشت که یک سوراخ کوچک است را قبل از ایجاد سوراخ استریل کرده و سپس با بی‌حسی موضعی و با استفاده از کانول‌های مخصوص چربی کشیده و برداشت می‌شود. در مرحله بعدی چربی به دست آمده را سانتریفیوژ می‌کنیم تا خون و سایر مایعات آن جدا شود و چربی غلیظ‌تر و خالص‌تری به دست آید. در مرحله سوم نیز موضع تزریق کردن چربی استریل و بی‌حس می‌شود. به طور معمول بی‌حسی در ناحیه صورت بهتر است از داخل دهان انجام شود (نظیر اعمال جراحی دندان) و سپس با کانول‌های مخصوص تزریق کردن چربی انجام می‌شود. مدت عمل بستگی به مهارت جراح و میزان تزریق دارد و معمولاً بین یک تا سه ساعت به طول می‌انجامد.

این عمل به صورت سرپایی قابل انجام است و نیازی به بستری ندارد. عارضه قابل توجه پس از تزریق چربی، تورمی است که حدود سه تا شش هفته به طول می‌انجامد. در محل تزریق بخیه زده نمی‌شود و نیازی به پانسمان ندارد. به طور معمول نتیجه نهایی پس از شش هفته نمایان می‌شود. گاه برای به‌دست آوردن بهترین نتیجه، ماندگاری طولانی‌تر و دائمی نیاز به چند جلسه تزریق کردن چربی است که با فواصل چند ماهه انجام می‌شود. البته می‌توان مقدار زیادی چربی در جلسه اول برداشت کرد و تحت شرایط مناسب و در سرما نگهداری کرد و طی ۳ تا ۴ جلسه برای حصول بهترین نتیجه تزریق کرد.

کاربردهای این تزریق

استفاده از این روش جهت بهبود کاهش چربی صورت ثانویه ناشی از افزایش سن، رفع چین و چروک عمیق صورت، پر کردن اسکارهای فرورفته و بریدگی‌های قدیمی، جوان‌سازی کامل صورت، رفع نقایص مادرزادی، برجسته کردن گونه، پستان، لب‌ها و جبران کاهش چربی ناحیه پشت دست به کار می‌رود. پر کردن خطوط خنده، خطوط اطراف دهان و مناطق لاغر فرو رفته مانند دور چشم نیز با چربی قابل انجام است.

چه زمانی باید این تزریق را مد نظر داشت؟

  • اگر شما نواحی چین خورده و گود رفته در صورتتان داشته باشید.
  • اگر شما اصلاح دائمی تری برای مشکلات ظاهری‌تان را به نسبت مواد فیلر مثل ژل که موقتی هستند خواستارید.
  • اگر شما متمایل به اصلاح تورفتگی‌ها و کمبودهای حجمی در نواحی مختلف بدنتان هستید و یا خواستار جوان‌سازی دست‌ها و صورتتان هستید.
  • برای حجیم کردن و شکل دادن به نواحی خاصی از بدن مانند باسن.

مزایای تزریق:

  • چربی به‌دست آمده از بدن خودتان، در مقایسه با فیلرهای مصنوعی با جایگزینی بافت مشابه، احتمال واکنش و حساسیت به مواد خارجی را کاهش می‌دهد.
  • نتایج ناشی از تزریق طولانی مدت، طبیعی و بی‌خطر هستند.
  • این تزریق یک روش غیر تهاجمی برای جوان‌سازی صورت است.

معایب تزریق کردن چربی:

در مقایسه با تزریق ژل و مواد مشابه آن که در بسته بندی‌های آماده قابل استفاده هستند، آماده‌سازی و گرفتن چربی روند زمان بری است.
معمولاً هزینه بیشتری نسبت به تزریق ژل می‌خواهد.
برای بزرگ کردن باسن یا سینه ممکن است نیازمند جلسات متعددی از تزریق باشید.

تزریق چربی صورت
نواحی تزریق کردن چربی:

نواحی تزریق کردن چربی با توجه به نیاز فرد متفاوت است. در گذشته بیشترین کاندیداهای جوان‌سازی پوست افرادی بودند که با علائم پیری دست و پنجه نرم می‌کردند اما در سال‌های اخیر همه ما شاهد مراجعه بسیاری از جوانان ۱۸ الی ۲۵ساله به کلینیک‌های زیبایی جهت تزریق و یا ژل بوده‌ایم به همین دلیل نیز می‌گوییم با توجه به خواسته فرد نواحی تزریق کردن چربی متفاوت است اما بیشترین و معمول‌ترین قسمت‌هایی از بدن که در این سال‌ها تزریق شده‌اند عبارت‌اند از: صورت، پشت دست، تزریق برای فرورفتگی‌های پوست، سینه، باسن و…

تزریق چربی زیر چشم چگونه است؟

زمانی که فردی براثر عوامل متعددی دچار سیاهی و گودی زیر چشم می‌شود برای از بین بردن این گودی، به سراغ پر کننده‌های صورت مانند تزریق کردن چربی و تزریق ژل می‌رود. تزریق کردن چربی زیر چشم حتما باید توسط جراح ماهر و باتجربه انجام شود زیرا تزریق اشتباه چربی زیر چشم عواقب جبران ناپذیری را برای افراد در بر خواهد داشت.

برای از بین بردن این افتادگی و چین و چروک راه‌های مختلفی مانند لیزر، جراحی و. . . وجود دارد اما تزریق کردن چربی یکی از آسان‌ترین و کم عارضه‌ترین روش‌ها برای از بین بردن آن می‌باشد. این تزریق با گرفتن چربی مورد نیاز از بدن خود فرد که از اندام‌هایی مانند شکم، پهلو و ران بیمار گرفته می‌شود، انجام می‌شود.

البته چربی که برای تزریق زیر چشم انتخاب می‌شود باید از نوع چربی ماندگار باشد یعنی در اثر ورزش شدید و رژیم‌های لاغری از بین نرود. برای برداشت این چربی‌ها از روش ساکشن یا برداشت با دست بوسیله سوزن استفاده می‌کنند.

به وجود آمدن گودی زیر چشم و ایجاد چین و چروک علاوه بر عارضه پیری و بالا رفتن سن می‌تواند ناشی از بیماری مادر زادی نیز باشد. این بیماری مادر زادی ممکن است در افراد جوان نیز دیده شود. با تزریق به زیر چشم می‌توان زیبایی قابل توجهی به این گروه از افراد داد.

فواید تزریق زیر چشم:

اولین مزیتی که برای تزریق کردن چربی به قسمت‌های مختلف صورت ذکر می‌شود طبیعی بودن آن است. برخلاف سایر پر کننده‌های صورت که ماده خارجی هستند و احتمال دارد بدن بعد از تزریق آن‌ها آلرژی و حساسیت نشان دهد، اما چربی به دلیل اینکه از بدن خود فرد گرفته می‌شود بدن بیمار آن را پس نمی‌زند و مشکلی ایجاد نمی‌شود.

از دیگر مزایای تزریق نسبت به فیلر‌های دیگر می‌توان به مدت زمان کوتاه‌تر دوره بهبودی آن اشاره کرد. درد، تورم و کبودی ناشی از تزریق بعد از ۴۸ ساعت اکثراً از بین می‌رود و تا دو تا سه هفته آینده نتیجه کلی عمل نمایان خواهد شد.

از تزریق چربی به عنوان تنها درمانی یاد می‌شود که تنها در یک جلسه حلقه سیاه دور چشم را بهبود می‌بخشد.

تزریق بدون عارضه‌ترین و ایمن‌ترین روش برای حجم دهی به صورت یا سایر نقاط بدن است با توجه به مزایایی که گفته شد این نوع تزریق بایستی در یک کلینیک مجهز و ایمن و زیر نظر متخصص زیبایی صورت بگیرد.

تزریق کردن چربی صورت

تزریق چربی صورت برای افرادی مناسب است که در صورت خود دارای تورفتگی‌هایی مانند خط لبخند، زخم و جای جوش، خط اخم، خط‌های افقی روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی در نواحی اطراف چشم و… هستند همچنین خطوط بین دهان و بینی نیز با استفاده از تزریق کردن چربی کاهش می‌یابد. به طور کلی علاوه بر جوان‌سازی پوست می‌توان برای پر کردن نواحی مختلف صورت از این تزریق بهره‌مند شد.

تزریق چربی برای زاویه سازی:

از آنجایی که ماندگاری تزریق کردن چربی نسبت به تزریق دیگر فیلرها مانند ژل بسیار بیشتر است به همین دلیل نیز افراد بیشتری از تزریق برای زاویه‌سازی صورت خود استفاده می‌کنند. کشیدن کانتور‌های اطراف صورت بهترین روش برای زاویه‌سازی و ایجاد ظاهر V شکل برای خط فک است. زمانی که شما می‌خواهید از طریق تزریق کردن چربی برای زاویه‌سازی صورت خود اقدام کنید مقداری از چربی موجود در شکم و یا ران شما استخراج می‌شود و برای زاویه‌سازی صورتتان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که در روش تزریق کردن چربی، باید بدن فرد دارای منبع مناسبی برای استخراج چربی باشد در غیر این صورت تزریق چربی امکان‌پذیر نخواهد بود زیرا همان‌طور که گفته شد در این روش از چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود.

تزریق چربی گردن

با بالا رفتن سن معمولاً به تدریج بالشتک‌های چربی بدن تحلیل می‌شوند و همین امر نیز سبب افتادگی و شل شدن پوست می‌شود که گردن نیز از این امر مستثنی نبوده و با از بین رفتن چربی‌ها نواحی گردن نیز دچار چین و چروک می‌شود. افرادی که می‌خواهند از شر خطوط و چین و چروک گردن خود خلاص شوند می‌توانند از طریق تزریق کردن چربی به گردن چربی‌های از بین رفته این نواحی را ترمیم کنند. به یاد داشته باشید که تزریق چربی تأثیر بسیاری درترمیم چربی‌های از دست رفته بدن شما دارد چرا که با انجام صحیح تزریق چربی، بافت‌های منتقل شده رشد می‌کنند و مدتی پس از تزریق تکثیر خواهند شد.

تزریق چربی گونه

تزریق کردن چربی گونه از جمله پرطرفدارترین روش‌های جوان‌سازی و زاویه دار کردن صورت در بین همه سنین است. تزریق چربی گونه به دلایل مختلفی انجام می‌شود به عنوان مثال برخی از افراد به دلیل افزایش سن برای تزریق کردن چربی در گونه اقدام می‌کنند چرا که با افزایش سن پوست صورت این افراد دچار افتادگی و چروک می‌شود و گونه‌گذاری از طریق تزریق چربی بهترین و مؤثر‌ترین راه مقابله با این چین و چروک‌ها و شل شدگی پوست است از طرفی دیگر نیز برخی از افراد به این دلیل به سراغ تزریق کردن چربی گونه می‌روند که دچار کاهش وزن شده‌اند و همین امر نیز سبب از دست رفتن چربی‌های زیر پوست آن‌ها شده و در نتیجه صورتشان دچار افتادگی شده است.

دسته‌ای دیگر نیز به دلایل دیگری مانند زاویه‌سازی صورت و برجسته کردن و جذاب‌تر کردن صورت خود اقدام به تزریق چربی گونه می‌کنند.

تزریق کردن چربی دست

تزریق روی دست به همان اندازه مهم است که تزریق چربی در صورت و دیگر نواحی بدن مهم است چرا که دست‌ها نیز مانند دیگر اندام‌های بدن با بالا رفتن سن دچار تغییر و چین و چروک می‌شوند. زمانی که چربی زیر پوست پشت دست از بین می‌رود تمام رگ‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های دست نمایان می‌شوند و همین امر نیز جلوه ناخوشایندی به دست‌ها می‌بخشد که تزریق چربی در پشت دست می‌تواند بهترین راه برای خلاص شدن از شر چین و چروک و افتادگی پوست پشت دست باشد.


منابع :

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/dermal-fillers/fat-injections

https://www.smartbeautyguide.com/procedures/injectables/fat-transfer/

https://www.surgery.org/media/procedure-facts/fat-injection

دریافت نوبت برای تزریق چربی

در مرکز طبیب برتر این تزریق توسط پزشک انجام می شود برای دریافت نوبت می توانید با شماره های مرکز که در بالای سایت و همین طور در بخش تماس با ما قرار گرفته تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.