سردرد بعد از نزدیکی| postcoital headache

سردرد بعد از نزدیکی چیست

سردرد بعد از نزدیکی (postcoital headache)

شاید شما نیز جزو زوجینی باشید که حین رابطه جنسی با همسر خود، درست در لحظه‌ی ارگاسم و به ارضا رسیدن، سردرد ضربان داری را برای چند دقیقه یا چند ساعت در سر خود حس کرده‌اید. در مقاله زیر به این موضوع (سردرد بعد از نزدیکی) پرداخته‌ایم.

سردرد سکچوال چیست؟

سردرد سکچوال یا همان سردرد بعد از نزدیکی نوعی سردرد است که در جمجمه و گردن در طی فعالیت جنسی، از جمله خود ارضایی یا ارگاسم رخ می‌دهد. این سردردها معمولاً خوش‌خیم هستند، اما گاهی اوقات به خصوص اگر ناگهانی و شدید باشند، ممکن است به دلیل خونریزی داخل جمجمه و سکته مغزی رخ داده باشند. این تیپ از سردرد ممکن است در اثر ورزش عمومی، هیجان جنسی یا منقبض کردن عضلات گردن و صورت ایجاد شوند که خوشبختانه در بیشتر موارد با موفقیت درمان می‌شوند.

علائم سردردهای سکچوال چیست؟

علت سردرد بعد از نزدکی چیست

 • نوع اول بیماری سردرد سکچوال، سردرد ناشی از ارگاسم است.

اگر بیمار قبل یا در حین ارضای جنسی، احساس درد ناگهانی شدید و ضربان‌دار در سر خود داشته باشد، پزشک تشخیص می‌دهد که وی دچار سردرد ارگاسم است.

 • نوع دوم این بیماری، سردرد خوش‌خیم سکچوال است.

سردردهای خوش‌خیم سکچوال به عنوان یک درد مبهم در سر و گردن فرد شناخته می‌شوند که با تحریک جنسی بیمار تشدید شده و منجر به بروز یک سردرد دردناک می‌شود.

 • در نوع سوم، افراد ممکن است هر دو نوع از سردرد سکچوال را همزمان تجربه کرده، و این تیپ از سردردها معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد.

سردردهای سکچوال می‌تواند به صورت حاد، یکبار حمله، یا به صورت مزمن و خوشه‌ای، طی چند ماه، بروز یابند. برخی تحقیقات نورولوژیست‌ها نشان داده است که تا ۴۰ درصد از کل سردردهای سکچوال مزمن است و طی یک مدت یک‌ساله رخ می‌دهند.

چه عواملی باعث بروز سردرد بعد از نزدیکی در افراد می‌شوند؟

گرچه سردردهای سکچوال در هر مرحله از فعالیت جنسی ممکن است رخ دهد، اما دو تیپ مختلفِ این سردرد در واقع دلایل مختلفی نیز دارند.

علت رخ دادن سردرد خوش‌خیم سکچوال، افزایش هیجان جنسی است، که سبب انقباض عضلات در سر و گردن فرد شده و باعث سردرد می‌شود. از طرف دیگر، سردرد ارگاسم به دلیل افزایش فشار خون که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شده، رخ می‌دهد.

مردان یا زنان، کدام جنس بیشتر در خطر سردردهای سکچوال هستند؟

میزان بروز سردردهای ناشی از ارگاسم در مردان بیشتر از زنان است، همچنین افرادی که قبلاً سردردهای میگرنی را تجربه کرده‌اند نیز بیشتر دچار سردرد بعد از نزدیکی می‌شوند.

آیا سردرد سکچوال قابل درمان است؟

درمان سردرد ناشی از ارگاسم به علت رخ دادن این بیماری بستگی دارد. سردردهای سکچوال معمولاً با یک بیماری زمینه‌ای همراه نیستند، بنابراین مصرف مسکن برای تسکین علائم کافی است. همچنین ممکن است پزشک نورولوژیست برای جلوگیری از بروز سردردهای سکچوال، داروهای روزانه مورد نیاز را تجویز کند.

در بعضی موارد، سردرد در هنگام ارگاسم ممکن است نشان دهنده یک مسئله جدی باشد، به عنوان مثال اگر سردرد سکچوال فرد با مشکلات عصبی مانند سفتی گردن یا استفراغ همراه باشد، ممکن است بیمار با این موارد دست و پنجه نرم میکند:

 • خونریزی مغزی
 • سکته
 • تومور
 • خونریزی در مایع نخاع
 • آنوریسم
 • بیماری کرونر قلب
 • التهاب
 • عوارض جانبی داروها
  پزشک پس از شناسایی علت اصلی این تیپ از سردردها، بهترین دوره درمان را تعیین می‌کند که به معنای شروع یا قطع داروها، جراحی، تخلیه مایعات یا انجام پرتودرمانی باشد.

هنگام بروز سردردهای سکچوال، چه مواقعی نگران باشیم و به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟

سردردهای ناشی از ارگاسم طبیعی است و معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، گاهی اوقات سردرد سکچوال می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد.

به نظر پزشکانِ متخصص زوجین، افراد در صورتی که اولین بار در طی رابطه جنسی خود دچار سردرد سکچوال شده‌اند، یا سردرد سکچوال آن‌ها شروعِ حاد و ناگهانی دارد، بهتر است به یک پزشک متخصص نورولوژی مراجعه کنند.

در صورت تجربه موارد زیر نیز باید به پزشک خود مراجعه کنید:

 • از دست دادن هوشیاری
 • از دست دادن احساس
 • استفراغ
 • گردن سفت
 • درد شدید که بیش از ۲۴ ساعت طول می‌کشد.
 • ضعف عضلانی
 • فلج جزئی یا کامل
 • تشنج

مراجعه به پزشک به شما کمک می‌کند تا موارد جدی را رد یا درمان کنید.

چگونه سردرد بعد از نزدیکی تشخیص داده می‌شوند؟

اشاره کردیم که سردردهای ارگاسم معمولاً جای نگرانی ندارد، اما باید اطمینان حاصل کرد که بیماری زمینه‌ای جدی در فرد وجود ندارد.

پس از ارزیابی علائم، پزشک یک سری آزمایشات و عکس‌برداری‌ها را درخواست میکند که شامل موارد زیر میباشند:

 • ام آر آی (MRI) از سر بیمار برای بررسی ساختارهای مغز
 • سی‌تی اسکن برای مشاهده ساختارهای مغزی
 • سی‌تی آنژیوگرافی برای مشاهده تنگی یا سایر مشکلات عروق مغزی
 • ام آر آنژیوگرافی (MRA) برای بررسی عروق گردن و مغز
 • بررسی خون ریزی یا عفونت در مایع مغزی نخاعی بیمار

آیا سردرد سکچوال سبب ایجاد عوارض در فرد می‌شود؟

سردردهای ناشی از ارگاسم اغلب طولانی مدت نیستند و بسیاری از افراد فقط یکبار سردرد سکچوال را تجربه می‌کنند. تا زمانی که بیماری زمینه‌ای اساسی وجود نداشته باشد، سردرد ارگاسم، افراد را در معرض هیچ خطر و عارضه‌ای قرار نخواهد داد. ولی اگر فرد، بیماری زمینه‌ای وجود داشته، ممکن است یک پروسه درمانی طولانی مدت لازم باشد.

افراد مبتلا به این نوع از سردرد می‌توانند رابطه جنسی خود را به همان روال طبیعی، البته تا زمانی که داروهای خود را برای درمان یا پیشگیری از سردرد مصرف می‌کند، ادامه دهند.

پزشک فرد بهترین منبع برای کسب اطلاعات است، بنابراین زوجین باید با اعتماد کامل به پزشک خود درباره بروز این نوع سردرد راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.

پیشگیری از سردرد بعد از نزدیکی

پزشک برای جلوگیری از سردرد، بسته به تشخیص نوع بیماری، می‌تواند دارویی روزانه یا موقتی تجویز کند.

داروهای روزانه

دارو درمانی روزانه، فقط در صورت حملات مکرر یا طولانی مدت توصیه شده و شامل داروهای زیر می‌باشد:

مسدود کننده‌های گیرنده بتا:

پروپرانولول (Inderal، Innopran XL) یا متوپرولول (Lopressor، Toprol-XL) که برای درمان فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر و میگرن نیز استفاده می‌شوند، ممکن است روزانه برای جلوگیری از سردردهای سکچوال مصرف شود.

داروهای موقتی

ایندومتاسین (Indocin، Tivorbex)
تریپتان‌ها: سوماتوتریپتان

داروهای نام برده، دسته‌ای از داروهای میگرن هستند که می‌تواند یک ساعت قبل از رابطه جنسی برای جلوگیری از سردرد مصرف شود.

به غیر از مصرف دارو، برای جلوگیری از سردرد ارگاسم کارهای زیر را می‌توانید انجام دهید:

قبل از رسیدن به نقطه اوج، رابطه جنسی را متوقف کنید.
می‌توانید در هنگام رابطه جنسی نقش منفعلانه‌تر و کم‌تحرک‌تری داشته باشید تا از بروز سردرد سکچوال پیشگیری کنید یا شدت آن را کمتر کنید.


منابع :

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/panic-disorder-when-fear-overwhelms/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/panic-attacks/symptoms-causes/syc-20376021

 

اگر شما هم حین نزدیکی و یا بعد از آن دچار سردرد می شوید و نیاز به مشاوره با متخصص مغز و اعصاب دارید می توانید با شماره های ما در ارتباط باشید و یا اگر سوالی در این مورد برایتان مطرح است لطفا از طریق بخش پرسش و پاسخ از ما بپرسید تا به پزشک مربوطه ارجاع و پاسخ برایتان ارسال شود

Latest posts by دکتر امیرحسین رزم خواه (see all)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *